Soda oczyszczona - zastosowanie w ogrodzie, opryski

Soda oczyszczona jest bezpiecznym i skutecznym naturalnym preparatem, który może być z powodzeniem używany w ogrodzie do zwalczania niektórych szkodników, chorób oraz chwastów. Nie szkodzi ludziom, roślinom, produktom pochodzenia roślinnego oraz pożytecznym owadom, w tym pszczołom. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie, jak sporządzać samodzielnie skuteczne preparaty na jej bazie i w jaki sposób je stosować. Oto 5 popularnych przykładów zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie!

 

1. Soda oczyszczona do zwalczania szkodników

Roztwór z sody oczyszczonej ma zastosowanie do zwalczanie szkodników. Jest skuteczny na mszyce, roztocza i mączliki. Mszyce, jako owady roślinożerne żerują na roślinach uprawnych i ozdobnych, w tym kwiatach uprawianych w ogrodach oraz w domu. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ zawsze występują w koloniach. Owady te, w zależności od gatunku mogą mieć czarne, zielone, żółte lub pomarańczowe barwy. Roztocza są pajęczakami, należą do nich m. in. przędziorki, w tym często spotykany na roślinach przędziorek chmielowiec. Żerują na roślinach uprawianych w gruncie oraz pod osłonami. Mączliki należące do pluskwiaków przypominają z wyglądu małe muchy z białymi skrzydłami. Atakują rośliny uprawne na polu i pod osłonami. Najbardziej znanym jest mączlik szklarniowy.

 

Sporządzenie roztworów z sody przeciwko szkodnikom:

 

  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej dodać do 1 litra ciepłej wody. Następnie dodać 1/2 łyżeczki oleju jadalnego. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
  • 1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Do uzyskanego roztworu dodać parę kropli płynu do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
  • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej dodać do 4 litrów wody. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.

Opryski sodą przeciwko szkodnikom wykonuje się za pomocą opryskiwacza ręcznego lub na większych powierzchniach za pomocą opryskiwacza plecakowego. Roztworami sody można również przecierać liście roślin doniczkowych. Zabiegi powinny być powtarzane kilkakrotnie w odstępach co 3-4 dni.

Domowe sposoby na mszyce


Naturalne domowe sposoby na mszyce to rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które unikają stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Mszyce to uciążliwe i bardzo powszechne szkodniki. Występują w ogrodach ozdobnych, na warzywach, a nawet na kwiatach domowych. Mszyce wysysają soki z roślin, zanieczyszczają je spadzią i przenoszą groźne wirusy. Dlatego ważna jest szybka reakcja i zwalczenie mszyc, gdy tylko się pojawią. 

 

2. Soda oczyszczona do zwalczania chorób roślin

 

Roztwory z sody oczyszczonej pomagają zwalczać choroby grzybowe roślin. Mają zastosowanie w zwalczaniu takich chorób jak: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści.

Sporządzenie roztworu z sody do zwalczania chorób roślin:

 

  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła dodać do 1 litra ciepłej wody. Zamieszać i wstrząsnąć.

Pierwszą oznaką działania preparatu na bazie sody przeciwko mączniakom jest ściemnienie jasnego wcześniej nalotu. Proces ten zachodzi na drugi dzień po zastosowaniu oprysku. Opryski sodą przeciwko chorobom grzybowym wykonuje się, podobnie jak w przypadku oprysków na szkodniki, za pomocą opryskiwaczy i powtarza kilkakrotnie.

Warto wiedzieć! Dodatek tłuszczu (oleju, mydła, płynu do naczyń) do roztworów na bazie sody zwiększa przyczepność (przyleganie) preparatu do rośliny.

 

3. Soda oczyszczona do zwalczania chwastów

 

Sodę oczyszczoną stosuje się jako środek zapobiegający rozwojowi chwastów w takich miejscach jak szczeliny między kamieniami lub między płytkami np. na ścieżce ogrodowej. Po wyplewieniu chwastów wybrane miejsca zasypuje się sodą oczyszczoną. Zabieg ten w znacznym stopniu ogranicza ich dalszy rozwój.

Opryski sodą na szkodniki, choroby grzybowe i przeciwko chwastom mogą być powtarzane kilkukrotnie. Preparaty naturalne, takie jak soda oczyszczona nie działają tak szybko jak środki chemiczne, są mniej inwazyjne, dlatego celowe jest kilkukrotne, w miarę potrzeby zastosowanie środka. Najlepiej opryski wykonywać wczesnym wieczorem, ponieważ o tej porze zmniejsza się nasłonecznienie, obniża temperatura powietrza oraz często ustaje silny wiatr.

 

4. Soda oczyszczona na mrówki

 

Mrówki pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie, ale gdy jest ich zbyt dużo, tworzone przez nie kopce utrudniają ukorzenienie się roślinom uprawnym, a mrówki dostają się też do pomieszczeń. Należy wówczas ograniczyć ich populację. Jak się okazuje soda oczyszczona to doskonały naturalny preparat na mrówki w ogrodzie. Należy nią posypywać miejsca, gdzie w nadmiarze gromadzą się mrówki.

 

5. Soda do przedłużania świeżości kwiatów ciętych

 

Kolejne zastosowanie sody oczyszczonej to przedłużanie trwałości kwiatów ciętych. Około 1/2 łyżeczki sody należy wsypać do wazonu i wymieszać. Preparat ogranicza więdnięcie kwiatów.

 

                                                                                                                                                                     Katarzyna Żywot-Górecka

  

  Jubileusz 80-lecia i „Dnia Działkowca” w ROD im. M. Lewińskiego w Krakowie.

                                

W dniu 8 września 2018r.  w godzinach popołudniowych  w  świetlicy „Domu Działkowca” miało miejsce  uroczyste spotkanie  działkowców i zaproszonych gości z okazji Jubileuszu 80-lecia istnienia naszego Ogrodu i "Święta Plonów 2018". Tydzień wcześniej w dniu 02.09.2018r. odbyła się msza św. w kościele św. Jadwigi Królowej w intencji działkowców, jak też w intencji  przyszłych  obfitych plonów, będących owocem  pracy na działkach. Nasi działkowcy  przynieśli do kościoła kosze pełne warzyw, owoców  i kwiatów, które  ofiarowali  na cele charytatywne.

Spotkanie zainaugurowała P. Prezes ROD Emilia Wrona, która serdecznie powitała przybyłych gości: przedstawiciela Urzędu Miasta Krakowa P. Annę Okońską- Walkowicz – pełnomocnik Prezydenta M. Krakowa ds. Polityki Senioralnej, Przewodniczącego IV Dzielnicy m. Krakowa  P. Jakuba Koska,  Prezes Okręgu Małopolski  P. Zofię  Mierniczek,   księdza prałata Jana Dziaska - proboszcza   przez około 40 lat w parafii św. Jadwigi Królowej (obecnie emerytowanego), która to parafia jest położona  w bezpośrednim sąsiedztwie naszego Ogrodu, dzielnicowego  asp. szt. Bogusława Bubaka III Komisariatu  Policji w Krakowie  - oraz licznie zebranych działkowców z rodzinami.

Z okazji Jubileuszu 80-lecia ROD im. M. Lewińskiego została uroczyście odsłonięta i poświęcona przez ks. prałata pamiątkowa tablica  umieszczona na okazałym kamieniu (dolomit), znajdująca się na terenie ogrodzonym obok budynku „Domu Działkowca” i koło bramy wejściowej do Parku im. St. Wyspiańskiego, od strony ul. Makowskiego.

Przybyli goście kolejno wypowiadali się i czytali listy gratulacyjne. Od Prezydenta Miasta  profesora Jacka Majchrowskiego  otrzymaliśmy w prezencie piękny kosz z cebulkami tulipanów, Pani Prezes Zofia Mierniczek wręczyła puchar od Krajowej Rady PZD oraz puchar od Zarządu Małopolski PZD wraz z życzeniami i gratulacjami, ksiądz prałat  życzył naszym seniorom, aby ich  aktywność w pielęgnowaniu ogródków  i kontakt z naturą, ubogaciła jesień życia i pozwoliła zrealizować niespełnione wcześniej  pasje ogrodnicze. Pan Dzielnicowy  udzielił kilka praktycznych rad, aby zachować bezpieczeństwo w przebywaniu na działkach. 

Pani Prezes podziękowała za wszystkie życzenia skierowane do działkowców,  jak również podziękowała członkom wspierającym nasz ogród  tj.: bank  KBS – obsługujący  nasze finanse  oraz firmom: Ströer, Citiboard, Galposter, POLAN,  wyróżniła również kilku działkowców, którzy aktywnie, ofiarnie i bezinteresownie włączyli się w przygotowanie Jubileuszowej uroczystości połączonej z „Dniem  Działkowca”. Nawiązała  również do historii ruchu działkowego  na świecie, w Europie i w  Polsce, a następnie przedstawiła historię naszego Ogrodu , który w Krakowie jest trzecim najstarszym ogrodem działkowym. Ogród nasz przetrwał trudne lata wojny, a następnie wspólnym wysiłkiem działkowców w kolejnych latach pokonując wiele trudności, wybudowano „Dom Działkowca”, a następnie  Ogród został wyposażony w podstawową infrastrukturę: prąd elektryczny i wodę, jak też  został ogrodzony  trwałym ogrodzeniem. Obecnie każdy rok to trwały wkład w modernizację, remonty  i unowocześnianie infrastruktury, urządzeń i sprzętu ogrodniczego. 

Każdy Jubileusz jest również doskonałą okazją, aby uszanować i podziękować działkowcom za ich pracę przy pielęgnowaniu i upiększaniu  działek, bowiem liczba wzorowo prowadzonych działek ciągle rośnie. Ponadto idea ogrodownictwa działkowego w naszym Ogrodzie jest tradycją w wielu przypadkach  od dwóch pokoleń, wobec czego  za długoletnią uprawę i pielęgnowanie tradycji rodzinnych  zostały wręczone dyplomy  dla 33–ech osób.

Za najładniejsze działki  pod każdym względem, które zostały wytypowane po przeglądzie  w br.,  wręczono 8-miu działkowcom dyplomy i nagrody rzeczowe - zegary z  okolicznościowym  napisem z okazji Jubileuszu 80- lecia ROD.  Ponadto 18-tu działkowcom,   za różnorodność upraw  i pięknie prowadzone działki,   wręczono dyplomy oraz czapeczki z logo PZD i nasiona, natomiast  za pracę społeczną na rzecz Ogrodu wręczono dyplomy 5-ciu  działkowcom.

W imieniu działkowców zabrała głos przewodnicząca Komisji Rewizyjnej ROD, dziękując tut. Zarządowi za wysiłki w celu integracji wewnętrznej społeczności działkowej, podnoszenie aktywności działkowców i umiejętną promocje Ogrodu, jak też  podejmowanie działań na rzecz kształtowania zdrowego otoczenia człowieka.

Aby upamiętnić Jubileusz 80-lecia Pani Skarbnik w Zarządzie ROD  przygotowała album z fotografiami naszych działek. Zdjęcia zostały wykonane w okresie letnim  b.r.  i będzie to  kiedyś po latach, gdy nas już nie będzie, oryginalną  pamiątką  przypominającą  jak  prezentowały się nasze ogródki w roku jubileuszowym 80-lecia.

Na tym zakończyła się część oficjalna uroczystości, a  Pani Prezes zaprosiła wszystkich do wspólnego biesiadowania przy muzyce, grillowanej karkówce, kiełbasce, kaszance,  kolorowej sałatce i  zdrowych napojach. Również wszyscy zebrani działkowcy wzięli udział  w darmowej loterii fantowej dla dorosłych i dzieci. Ponad 30–stu działkowców bawiło się przy muzyce  do późnych godzin nocnych. Nasi seniorzy w miarę możliwości  i kondycji wychodzili trochę wcześniej, ale byli uśmiechnięci, weseli i zadowoleni ze wspólnego świętowania. Każdy działkowiec otrzymał również na pamiątkę  gadżety z okolicznościowym napisem Jubileuszu 80-lecia ROD  im. M. Lewińskiego.

                                                                

                                                                                                             Zarząd ROD

 

 MG 1196

 MG 1249 1